Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się ze stadem kurcząt i wyrósł wraz z nimi. Orzeł przez całe życie zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków. Piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu. No bo przecież, czyż nie tak właśnie fruwają koguty?

Minęły lata i orzeł zestarzał się. Pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął elegancko i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami. Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony.

– Co to jest? – zapytał kurę stojącą obok.

– To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura. – Ale nie myśl o tym, ty i ja jesteśmy inni niż on.

Tak więc orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł, wierząc, że jest kogutem w zagrodzie.*

Rodzimy się i wzrastamy się w określonym środowisku. Jesteśmy naznaczeni tym, w jakiej rodzinie się wychowujemy, jakie wartości są wyznawane przez naszych bliskich i otoczenie. Otrzymujemy informację o tym, jakie nasze zachowania są pożądane i oczekiwane – najpierw w domu, potem w szkole i w pracy.

Kiedy jesteśmy mali najczęściej przystosowujemy się do stawianych nam wymagań. Robimy to po to, by zyskać akceptację. Nie łamiemy norm i konwenansów. Nie przekraczamy wyraźnie zarysowanej granicy tego, co wolno, a czego nie wypada. Jeśli nasi bliscy szukają glist i robaków, często robimy to samo. Jeśli nie spoglądają w niebo, my też tego nie robimy.

Chyba, że… spotkamy kogoś kto zada nam pytania: Kim jesteś? Co jest dla ciebie ważne? O czym marzysz? Kim chcesz się stać? Jaki chcesz mieć wpływ na otaczającą Cię rzeczywistość? Co chcesz osiągnąć? Kogoś, kto nie będzie czekał na jedyną słuszną odpowiedź. Tym kimś może być mądry rodzic lub nauczyciel, a w dalszej drodze zawodowej szef, mentor, coach.

Jeśli jesteś menedżerem i chcesz otworzyć swoich pracowników na więcej, chcesz pokazać im, że liczą się dla Ciebie jako ludzie, a nie jedynie trybiki w korporacyjnej machinie możesz wejść w rolę mądrego mentora i/lub coacha.

Możesz stworzyć okazję do tego, by Twoi pracownicy zyskali większy wzgląd w siebie. Aby zaufali swoim możliwościom. Aby uwierzyli, że mogą zmieniać siebie i swoją rzeczywistość. Możesz dać im szansę na to, by świadomie zdecydowali, czy chcą żyć jak orły czy jak kury. To rzadkość spotkać na swojej drodze osoby, które się nad nami pochylą i zadadzą pytania, dzięki którym coś się w nas otworzy.

Chciałbyś być dla swoich współpracowników kimś takim?

*Anthony de Mello „Orzeł”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co motywuje pracowników zapisz się TUTAJ na SEDNOletter i od razu odbierz LISTĘ MOTYWATORÓW w postaci e-booka „Co motywuje pracowników?”