Być może znasz tę przypowieść.

Widzisz dwóch pracujących kamieniarzy. Podchodzisz do pierwszego i pytasz: Lubisz swoją pracę? Odpowiada: Buduję ten mur odkąd sięgam pamięcią. Mój ojciec też go budował. Kładę kamień za kamieniem. Dzień po dniu, godzina po godzinie. Jest mi ciężko. Bolą mnie plecy. Jestem zmęczony. Ale takie jest życie. Dobrze, że w ogóle pracuję. Mogę przynajmniej opłacić rachunki i dać dzieciom jeść.Idziesz i kilka metrów dalej spotykasz drugiego kamieniarza. Tego również pytasz: Lubisz swoją pracę? Odpowiada: Bardzo! Wiesz – buduję katedrę! Fakt, że buduję ten mur odkąd sięgam pamięcią. Mój ojciec też go budował. Kładę kamień za kamieniem i czasem jestem już tym znużony. Bolą mnie plecy. I nawet nie wiem, czy za mojego życia uda się dokończyć budowlę. Ale – buduję katedrę!

Ci dwaj kamieniarze nie różnią się tym CO robią, ale tym, że jeden z nich wie DLACZEGO to robi. Obydwaj są zmęczeni, obydwaj mają monotonne zajęcie. Ale jeden z nich ma poczucie celu. To sprawia, że z inną energią, z innym nastawieniem podchodzi do codziennej rutyny. Bo pasja rodzi się z poczucia, że jesteśmy częścią czegoś większego, czegoś co ma głęboki sens.

A czy Ty wiesz DLACZEGO codziennie wstajesz z łóżka?

Czy wiesz DLACZEGO biegniesz do pracy?

Czy wiesz DLACZEGO robisz to, co robisz?

Praca zajmuje większą część naszego życia. Jeśli nie wiemy DLACZEGO robimy to, co robimy wcześniej czy później dopadnie nas zmęczenie, zniechęcenie, wypalenie. Będziemy gonić jedynie za pieniędzmi, pochlebstwami, złudnym prestiżem. To nie wystarczy.

Bo życie to coś więcej.

ZADANIE DLA CIEBIE

Przez najbliższy tydzień zadawaj sobie codziennie pytanie: Jaką wizję, jakie marzenie w kontekście swojej pracy noszę w sobie? Co jest dla mnie najważniejsze w zawodowej codzienności? Dokąd chcę dojść? Jakim chcę być? Zacznij od DLACZEGO. Dopiero potem przyjdzie czas na JAK i CO. Mów o swojej wizji. Mów o swojej idei. Być może inni zobaczą, że to jest również ich myśl, że jest spójne z ich pragnieniem. I dołączą do Ciebie. Razem możecie zrobić jeszcze więcej.