Poranek. Budzisz się. Przeciągasz. Wstajesz. Podchodzisz do okna. Słońce. Błękitne niebo. Otwierasz okno.

Oooooo! Co za mroźne powietrze! Ależ powiało chłodem! Ale jak przyjemnie się tak obudzić!

Od razu patrzysz przytomniej wokół.

Zostawiasz okno otwarte. Myjesz zęby. Zaparzasz kawę. Ale… pomimo, że powietrze wciąż wpada do środka to nie jest już tak odświeżające, prawda? Przyzwyczaiłaś się do niego.

Aby znów poczuć jego moc, musiałabyś zamknąć okno na kilkanaście minut, a następnie znów je otworzyć.

ANALOGIA

Taka prosta analogia, a pokazała mi, jak bardzo w codzienności przywykamy do tego, co nas spotyka i czego doświadczamy. Nowy pracownik interesuje nas na początku, zaskakuje nas jego sposób pracy, zwracamy uwagę na to, co mówi, co myśli, jakie ma uwagi, co ciekawego wnosi do zespołu. Potem – przywykamy.

Nowe zadanie ciekawi i ożywia nas na początku, bo jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Potem wpadamy w rutynę, w utarte schematy i żłobimy kolejne koleiny. Coraz mniej mamy w sobie ciekawości codziennych obowiązków. Coraz częściej traktujemy je jako zło konieczne. Bez przyjemności.

Koleżanka, która co rano wita nas w biurze z uśmiechem i pytaniem co dobrego u Ciebie dzisiaj także nam powszednieje. Przestajemy doceniać jej wkład w dobrą atmosferę.

KIEDY ZMIANA?

Jest jeden moment, kiedy na nowo doceniamy pracownika / zadania / koleżankę. Kiedy nagle ich zabraknie. Gdy pracownik złoży wypowiedzenie, nasze zadanie przejmie ktoś inny, a koleżanka pojedzie na urlop. Wtedy nagle czegoś nam brakuje. Dostrzegamy lukę. Wtedy nagle dostrzegamy, że umknęła nam radość z codzienności. Widzimy, że nie docenialiśmy tego, co było dla nas dobre, co nam służyło. Zapomnieliśmy o zachwycie codziennością.

I ten moment jest bardzo dobry, bo możemy się przebudzić! I otworzyć na nowo okno! Odświeżyć swoje spojrzenie. Docenić. Ucieszyć się. I czerpać na nowo z relacji, z innej perspektywy współpracownika, zmodyfikować w zadaniach to, co jest, by były bardziej ekscytujące, ciekawe, ambitne.  

To do czego Ty przywykłaś? W pracy? W domu? Co Ci spowszedniało, choć wcale takie zwyczajne i powszechne nie jest? Nie czekaj aż tego zabraknie!

Zapisz przynajmniej 5 rzeczy, za które dzisiaj jesteś wdzięczna, za jakie relacje, za jakie słowa, za jakie gesty i zachowania? Ciesz się tym. Życie składa się z małych spraw.