Czy może być coś nudniejszego niż zakreślanie na kartce A4 takich samych liter stojących obok siebie w rzędzie?

Dan Ariely wraz ze swoimi kolegami po fachu postanowił sprawdzić – co może sprawić, że ludzie będą dłużej wykonywać proste i (nie ma co ukrywać: mało ambitne) zajęcie. Na tej podstawie wyciągnięto jeden z ważniejszych wniosków związanych z motywacją.  

PRZEBIEG EKSPERYMENTU

Każdy uczestnik eksperymentu dostawał kartkę z losowo napisanymi literami, a jego zadanie polegało na wyszukaniu identycznych znaków sąsiadujących ze sobą – 2 S, 2 A itd.

Badani za swoją pracę otrzymywali wynagrodzenie. Za pierwszą kartkę największe – pół dolara. Po wykonaniu zadania i oddaniu kartki, eksperymentator pytał czy dana osoba chce wykonać zadanie raz jeszcze, tym razem za mniejszą kwotę, bo za 45 centów. Przy kolejnej oddawanej kartce ponownie pytał czy chcesz jeszcze raz za 40 centów, i tak dalej – obserwowano za jaką najmniejszą kwotę, ktoś zdecyduje się dalej brać udział w eksperymencie.

Wszystkich uczestników podzielono na 3 grupy. Jakie były różnice między nimi?

Pierwsza grupa: podpisywała kartkę swoim imieniem, wykonywała zadanie, oddawała kartkę, eksperymentator brał ją do ręki, oglądał uważnie, mówił „mhm, aha” a następnie odkładał na biurko i pytał uczestnika, czy teraz chce zrobić zadanie raz jeszcze, tylko za mniejsze pieniądze.

Druga grupa nie podpisywała kartek, robiła zadanie, oddawała eksperymentatorowi, a ten nie patrząc na kartkę, odkładał ją na biurko i pytał, czy ktoś chce dalej brać udział w badaniu.

Trzecia grupa też się nie podpisywała, uczestnicy oddawali kartkę eksperymentatorowi, a ten od razu … wkładał ją do niszczarki!!!  Na oczach osoby badanej. Do dzisiaj nie mogę uwierzyć, że żaden z badaczy w tym eksperymencie nie zginął.  

JAKIE BYŁY WYNIKI?

Która grupa pracowała najdłużej?

Pewnie intuicja ci podpowiada, że grupa pierwsza. Tak, uczestnicy pierwszej grupy zeszli średnio do 15 centów za kartkę.

A która grupa pracowała najkrócej? Oczywiście grupa ostatnia – ta, której praca lądowała w niszczarce – oni zatrzymywali się przy 30 centach. Zauważ, że ta grupa mogła najłatwiej oszukać eksperymentatora – skoro kartka była niszczona, to nikt nie zobaczyłby, że nie zakreślili takich samych liter, ba, czy w ogóle cokolwiek zakreślili! Mogli łatwo zarobić pieniądze, ale to nie wystarczyło, rezygnowali szybko.

A co z grupą środkową, tą, w której badacz nie był zainteresowany pracą, po prostu odkładał ją na biurko?

Wynik tej grupy był prawie taki sam jak grupy ostatniej. Co oznacza, że nie ma znaczenia, czy ktoś niszczy naszą pracę czy też jej nie zauważa – nasza motywacja spada na łeb na szyję.  

WNIOSKI DLA LIDERÓW I MENEDŻERÓW

W każdej kolejnej edycji badania „Polska Mapa Motywacji” na podium jest motywator DOCENIANIE PRACY I OSIĄGNIĘĆ. I jednocześnie jest to najbardziej niedoceniany motywator przez liderów i menedżerów.

Jeśli chcesz poznać tajniki motywowania ludzi weź udział w bezpłatnym kursie „SEDNO MOTYWACJI” –  zapisz się TUTAJ.

Podczas szkoleń widzę ogromną niechęć niektórych menedżerów do tego, by wyrazić uznanie.

Mówią: Ale po co? Woda sodowa uderzy jej/jemu do głowy. Przecież ludzie robią to, co do nich należy, dostają za to kasę, po co jeszcze to rozdmuchiwać? A jak się przyzwyczają? Poza tym chyba każdy dobrze wie, czy swoją pracę wykonał wystarczająco dobrze czy nie.

Menedżerowie bronią się przed pochwaleniem pracownika nie zwracając uwagi na przykłady, które pokazują, jak bardzo może zmotywować czy zachęcić zwykła pochwała. Ba! Nawet nie pochwała, ale zwykłe zauważenie tego, co robi pracownik. Zobacz, w przytoczonym wyżej eksperymencie nie ma mowy o szampanie, oklaskach i super nagrodach. Grupa, która najdłużej pracowała robiła to tylko dlatego, że badacz okazywał zainteresowanie tym, co zostało zrobione.

Ludzie są głodni bycia zauważanym. I czasem wystarczy, że jako liderzy damy im uwagę, a zaczyna pracować im się lepiej, lżej, na wyższej energii. To nie jest duże oczekiwanie wobec lidera, nieprawdaż?