Wyobraź sobie: słońce, morze, hotel tuż plaży, podczas posiłków wariacje na temat ryb – grillowana krewetka, tatar z łososia, dorsz w prażonym słoneczniku.
W ciągu dnia szkolenie, ale nie biznesowe, tylko bardziej rozwojowe, osobiste, koncentrujące się na twoich potrzebach, oczekiwaniach, emocjach.
Popołudniu niespodzianka w postaci escape room. Wszystko dla Twoich pracowników. Zaplanowałeś / zaplanowałaś to dla nich, aby docenić ich starania. Powinni być zadowoleni?

Do dzisiaj pamiętam to szkolenie.
Szefową, która przejęta wszystko organizowała i dopinała na ostatni guzik i pracowników, którzy niezadowoleni kręcili nosem.
Nie smakowały im posiłki.
Pomysł z escape roomem uznali za kuriozalny i niepotrzebny.
I w ogóle to morze to jednak jest bardzo daleko od domu.
Niewdzięczni?

Niekoniecznie. Bo owszem, szefowa miała dobre intencje, starała się jak mogła, ale zapomniała o jednej BARDZO WAŻNEJ rzeczy – zapomniała zapytać swoich pracowników, czy tego chcą i co uznaliby za rzeczywistą, pożądaną nagrodę.

Jej zespół kilka miesięcy pracował na wynik, osiągnął go i jak najbardziej chciał świętować sukces. 

Ale po swojemu.
Według tego, co sam uznałby za celebrację.
Bo najlepsza nagroda to taka, jaką sobie ktoś SAM wymarzy! 

Uczestników tego szkolenia nie zapytano, jak chcą świętować sukces i dlatego oporowali (a szefowej wydawali się roszczeniowi i niewdzięczni). Każdy z nas ma inne potrzeby.
Warto, abyśmy nie uszczęśliwiali swoich pracowników na siłę, ale po prostu zapytali ich, w jaki sposób chcą celebrować zespołowe osiągnięcia.

Ludzie lubią mieć wpływ, lubią decydować – a już na pewno w takiej kwestii, jaką jest wybór sposobu docenienia wysiłków. Kiedy zespół decyduje, to w ten sposób staje się też bardziej zintegrowany i bierze odpowiedzialność za to, co zdecydował.
A my jako szefowie też mamy łatwiej – nie musimy wymyślać na siłę niespodzianek.
Wystarczy posłuchać ludzi.

ZADANIE DLA CIEBIE

Kiedy przyjdzie Ci do głowy pomysł, aby kogoś docenić to zamiast kombinować, idź i zapytaj, co tej drugiej stronie sprawiłoby prawdziwą przyjemność i radość. Powodzenia!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co zazwyczaj motywuje pracowników zapisz się TUTAJ na SEDNOletter i od razu odbierz LISTĘ MOTYWATORÓW w postaci e-booka „Co motywuje pracowników?”