PROAKTYWNOŚĆ I ROZWÓJ

ZDECYDUJ, CZEGO PRAGNIESZ

„Żeby dostać od życia to, czego się pragnie, trzeba najpierw zdecydować, czego się pragnie.”

Ben Stein

Gdy podczas ustalaniu celów na proces coachingowy lub na konkretną sesję pytam: czego chcesz? czego potrzebujesz? co będzie dla ciebie najlepsze? najczęściej słyszę historie o tym, jak jest i o tym, czego mój rozmówca nie chce.

Większości ludzi bardzo trudno jest sprecyzować, czego tak naprawdę, najbardziej chcą. Łatwiej mówić o tym, na co się nie zgadzamy i co nam nie pasuje.

Na jednym z ostatnich szkoleń uczestniczka powiedziała: nie podoba mi się to, że zostałam zapisana na to szkolenie, nie widzę potrzeby uczestnictwa, dużo wiem i dużo przeżyłam i szkoda mi czasu, aby tutaj być. Zapytałam: czego potrzebujesz w tej chwili? co byłoby dla ciebie najbardziej wartościowe? Po dłuższej chwili usłyszałam: wiem, ale nie powiem.  

Hmmm… Jeśli chcemy coś otrzymać lub osiągnąć musimy sprecyzować nasze oczekiwania. Tylko wyrażone wprost mają szansę się ziścić. Inni ludzie i świat nie mają za zadanie domyślać się, o co nam chodzi.

Mało tego – dopiero jeśli my sami określimy, co dla nas ważne i dokąd chcemy podążać (a nie dokąd nie chcemy) jesteśmy w stanie podjąć działania przybliżające nas do określonego celu. To wymaga refleksji, odwagi i decyzji. Ale jaka potem frajda i satysfakcja!

Zatem – Czego chcesz? Czego chcesz tak najbardziej i najprawdziwiej?

 

You Might Also Like

poprzedni wpis
następny wpis