Jakim mędrcem jesteś?

Dawno, dawno temu, na Bliskim Wschodzie, król przebudził się pewnego poranka i zauważył, że wypadły mu wszystkie zęby. No cóż, jak możecie sobie wyobrazić, był to niezbyt przyjemny widok. I mocno niepokojący.

Co to za przesłanie?

A jako, że król był myślicielem i w różnych zdarzeniach doszukiwał się sensu dla siebie wpadł na pomysł, że może w tym, co się stało jest jakieś ważne dla niego przesłanie. Zastanawiał się długo, co też mogą oznaczać zęby na poduszce, ale nic nie wymyślił. Postanowił więc wezwać jednego ze swoich mędrców. Gdy ten przyszedł i usłyszał co się stało, zamyślił się głęboko i powiedział:

Mój królu, to, że wypadły Ci wszystkie zęby oznacza, że nadejdzie taki dzień, kiedy z Twoich najbliższych nie zostanie już nikt przy życiu, a Ty w samotności będziesz rządzić tym krajem.

No nie było to coś, co król chciał usłyszeć. Rozgniewał się na mędrca, kazał go wygnać z królestwa i wezwał innego, któremu również pokazał, co się stało i zapytał o znaczenie i sens “wypadniętych zębów”.

O! Drugi mędrzec zamyślił się głęboko i rzekł: Mój królu, to, że wypadły Ci wszystkie zęby oznacza, że będziesz bardzo długo rządził swoim królestwem, a Twoje życie będzie najdłuższe ze wszystkich ludzi, którzy są teraz wokół Ciebie.

Król rozradował się bardzo i dał mędrcowi dużo złota.

Jednak, zobacz – przecież drugi mędrzec powiedział królowi dokładnie to samo, co pierwszy.

Jak opisujesz rzeczywistość?

To, w jaki sposób opisujemy rzeczywistość sprawia, że albo dodajemy innym energii albo im ją odbieramy. To od nas i naszej mądrości zależy, jaki efekt osiągniemy. Możemy koncentrować się na stratach, bolączkach albo dawać nadzieję i wskazywać na plusy danej sytuacji.

Jak Ty mówisz częściej?    

***

Photo by Yves Alarie on Unsplash